Czym jest inteligentny dom, jak go zaprojektować, co jest w takim domu istotne, jak ułatwia to korzystanie z niego? Czy rozwiązania z XXI wieku sprzyjają kontroli kosztów utrzymania? Te pytanie pojawiają się zawsze w trakcie rozmów z naszymi Klientami. Najczęściej jeszcze na etapie wstępnych rozmów przed przystąpieniem do koncepcji lub w trakcie jej wymyślania i uzgadniania. Pojęcie domu inteligentnego jest bardzo pojemne, postaramy się przybliżyć ten temat.
Czym jest dom inteligentny?
Początki technologii inteligentnego domu (ang. smart home) polegały na maksymalnej redukcji ilości włączników, możliwości ustawiania światła
Co wchodzi w skład systemu inteligentnego domu lub mieszkania?
Najczęściej sercem systemu jest centralka podłączona do domowego routera Wi-Fi oraz modemu z dostępem do internetu (te dwa ostatnie urządzenia mogą występować jako jedno). To ona komunikuje się z odnogami systemu, czyli:
- ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją (HVAC – ang. heating ventilation air condidtioning)
- podgrzewaniem ciepłej wody
- ew. rozwiązaniami proekologicznymi, jak panele fotowoltaiczne
- instalacją elektryczną (gniazdka i włączniki, którymi można sterować z poziomu smartfona)
- instalacją oświetleniową (włączanie, wyłączanie światła, zmiana barwy, zmiana mocy świecenia, oświetlanie konkretnych partii domu i/lub ogrodu)
- systemem audio/video (np. system głośnikowy, telewizor, kino domowe)
- instalacją dozoru wideo i alarmową oraz systemem ryglowania drzwi i okien
- systemami na elewacji budynku – np. zarządzanie otwieraniem i zamykaniem okien dachowych, rolet i żaluzji zewnętrznych, markiz itd.
Sterowanie odbywa się za pomocą komputera, tabletu, smartfona. Jest realizowane poprzez prosty interfejs na ekranie dotykowym. Może być wzbogacone o dodatkowe sterowania lokalnie na ścianach. Do systemu z reguły można podłączać wiele urządzeń sterujących z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem. Ostatnio coraz popularniejsze staje się oprogramowanie Google Home, świetnie współgrające z systemem Android, który posiada bardzo wiele urządzeń mobilnych.
Koszty i oszczędności
System inteligentnego domu nie musi być kojarzony z wielkimi domami, willami, czy penthouseami oraz wielkim kosztem urządzeń. Tak było
Bezpieczeństwo
Dzięki możliwości sprzężenia systemu z instalacją alarmową i monitoringiem mamy pełną wiedzę, co dzieje się w naszym domu lub mieszkaniu. Dodatkowo istnieje możliwość zamykania lub otwarcia konkretnych pomieszczeń, lub stref. System może być wyposażony w czujniki pożaru, dymu, czadu, gazu i wiele podobnych. Może także powiadamiać użytkowników (i ewentualnie wybrane służby) o niebezpieczeństwie. Na obecność takich systemów przychylnie patrzą ubezpieczyciele, którzy mogą udzielić znacznych rabatów na dobrze zabezpieczoną nieruchomość.
Projekt a inteligentny dom
O systemie inteligentnego domu dobrze rozmawiać już na etapie koncepcji. Pozwala to szybko przewidzieć, co tak naprawdę potrzebne będzie przyszłemu użytkownikowi. A także wziąć to pod uwagę przy projektowaniu i doborze elementów instalacyjnych oraz bryły domu jego wnętrz lub wnętrz mieszkania, czy apartamentu. Elementy inteligentnego domu znajdują swoje odbicie w konkretnych rysunkach wszystkich branż oraz części
Podsumowanie
System inteligentnego domu stanowi dopełnienie i połączenie wielu instalacji w domu, czy mieszkaniu. Podnosi komfort i bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości oraz ułatwia korzystanie z niej. To, jakie elementy będą najbardziej właściwe i istotne, ustalamy na spotkaniu z Klientami oraz zawieramy w dokumentacji technicznej (projekcie). Do niedawna system ten był luksusem. Dziś jednak, w dobie rewolucji informatycznej i teletechnicznej, w zasadzie każdy może sobie na niego pozwolić. Tak jak każdy nosi przy sobie rodzaj mniej lub bardziej zaawansowanego komputera osobistego (telefon z funkcjami smart).
Można zauważyć, że technologie inteligentnego domu są coraz bardziej dostępne i łatwe w obsłudze. Jak dla mnie to najlepsza droga do tego, aby budynek mieszkalny był wygodny, bezpieczny i dopasowany do potrzeb wszystkich domowników.